E-Defter ve E-Fatura Başvurusu Nasıl Yapılır?

15 Aralık 2017 Kapalı ile Ferhat KIZILKAYA

E-Defter ve E-Fatura Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuruları yapmadan önce bilgisayarınıza Java yüklemeniz gerekiyor.

 1. İşlem Mali Mühür Başvurusu
  1. E-Fatura ve E-Defter Başvurusu yapabilmemiz için Mali Mühür Sahibi olmamız gerekir mali mühür sahibi olabilmek için de KAMUSM ye ait https://mportal.kamusm.gov.tr/bp/edf.go adresinden başvuru yapıp Mali Mühür’ün bedelini ödememiz gerekiyor.
  2. Mali Mühürünüz  15 gün içerisinde üretilip elinize ulaşacaktır. Mali Mühür elinize ulaştıktan sonra KAMUSM‘nin https://mbireysel.kamusm.gov.tr/nbsifreli.go adresinden Güvenlik Sözcüğünü Unuttum seçeneğine tıklayıp Güvenlik Sözcüğü oluşturmalısınız.
  3. Oluşturduğunuz Güvenlik Sözcüğü ile Tekrar  KAMUSM‘nin https://mbireysel.kamusm.gov.tr/nbsifreli.go adresinden giriş yapılıp PIN Kodunuzu buradan öğrenebilirsiniz.
 2. E-Fatura Başvurusu
  1. Elinize ulaşan Mali Mühür ve öğrendiğiniz pin kodu ile Gelir İdaresi Başkanlığı’nın https://portal.efatura.gov.tr/efaturabasvuru/ adresinden E-Fatura Başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurunuzun sonucunda başvuru yaptığınız mail adresinize başvurunun tamamlandığı ile ilgili mail gelecektir.
 3. E-Defter Başvurusu
  1. Elinize ulaşan Mali Mühür ve öğrendiğiniz pin kodu ile Gelir İdaresi Başkanlığı’nın https://uyg.edefter.gov.tr/edefterbasvuru/ adresinden E-Fatura Başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurunuzun sonucunda başvuru yaptığınız mail adresinize başvurunun tamamlandığı ile ilgili mail gelecektir.